ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 7405026
*
nr 740 5026
MIXED MEDIA
1950, Sign, Modell, 54x74,
Okänd konstnär, Modell, sign. 1950. 54x74
Droit De Suite
Estimate:
2500
Sold:
SEK 4700
Auction date:
Monday February 13 2012
at 18:32:50
- Bid history
Time
Bidder
Bid
12/2 23:46:17
1
4.600 kr
13/2 16:49:00
2
2.600 kr
13/2 16:49:50
2
3.100 kr
13/2 16:50:12
2
3.600 kr
13/2 16:51:28
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Gripsholmsmodell
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik modell vattenfärg
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:57
-
9083 PASTEL
unidentified artist. Signed, dated -52, portrait. ..//
Auction ends
in a week
27 maj at 19:49
*
MIXED MEDIA
nr 740 5026
MIXED MEDIA
1950, Sign, Modell, 54x74,
Okänd konstnär, Modell, sign. 1950. 54x74
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 2500 |
Sold: | SEK 4700 |
Auction date: |
Monday February 13 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
12/2 23:46:17 | 1 | 4.600 kr |
13/2 16:49:00 | 2 | 2.600 kr |
13/2 16:49:50 | 2 | 3.100 kr |
13/2 16:50:12 | 2 | 3.600 kr |
13/2 16:51:28 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Gripsholmsmodell
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Gripsholmsmodell
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik modell vattenfärg
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:57 -
9083 PASTEL
unidentified artist. Signed, dated -52, portrait. ..//
Auction ends
in a week
27 maj at 19:49